Neli päeva folgimelu!

Selle aasta Viljandi Pärimusmuusika Festival möödus mul võrreldes eelmiste kolme aastaga sellesmõttes erinevalt, et samal ajal folgiga kirjutasin ka folgi eluolust, ilmast ja kontsertitest... Ikka selleks, et teil, lugejatel, oleks huvitavam. Aga alustame siis algusest!

Neljapäev
kell 15:10
Avamisele jõudsin teist aastat järjest. Kui algul mõtlesin, et tuleb u samasugune nagu eelmine aasta ja seetõttu kartsin, et läheb igavaks, siis pean tunnistama, et õnneks ma eksisin. Oli oodatust huvitavam!
Nüüd istun Kirsimäel ja kuulan Eesti ETNOt, seda esmakordselt minu VPMF ajaloos. Ei midagi erilist, aga ega igav ka ei ole. Võib-olla pole nii alguses veel õiget folgi meeleolu lihtsalt. :)


kell 17:47
Peale ETNOt sai veidi söödud ja siis läksin Türgi ansamblit Ankara State Choir kuulama. Kahjuks aga ei olnud see minu maitsele ja liikusin poole tunni pärast edasi Saku telgi suunas, kus esines Toorama. Teel sinna tulid aga igasugused segajad vahele, nii et kui ükskord Saku telgini jõudsin, oli kontsert läbi. Teel sinna kohtasin esimest tuttavat, kellega olen mõnel matkal koos käinud. Rääkisime veidi juttu ja läksime omateed. Lisaks nägin sel teekonnal minu jaoks kaht tähtsat asja müügil - eelmise folgi parima esineja Filska CD-plaati ning vihmavarju, folgiteemalist. Hetkel jätsin ostud tegemata veidi soolaste hindade tõttu.
Nüüd sean sammud Kultrahoovi, kus hakkab esinema Väike Hellero. Peale seda peaks ka vend oma tüdruksõbraga, Maarjaga Viljandi jõudma. Tunnen seltskonnast puudust! Tunnen Kiisust puudust!

kell 19:36
Lõpuks midagi lõbusat ja kaasakiskuvat! :) Ohh ei, mitte Hellero vaid hoopis Zetode näol. Juba peale paari Väike Hellero laulu sain ma aru, et sealt midagi head ei tule. Niisiis läksin kähku Kirsimäele, kus keerutas rahva jalgu tantsule setomaa noorte poiste ansambel Zetod. Ja ennäe imet - Zetod panid ka minu jala tatsuma. Võimaluse korral saan neid pühapäeval kell 14 taas kuulata ja vaadata...
Hetkel sean samme poe suunas, kus teen juba traditsiooniks saanud ostu folgi ajal - mullitaja :P
Millalgi peaks telgi ka kuhugi püsti panema. Hmm...saab põnev olema.


kell 21:48
Mullitajat ei saanud, sest mullitaja pood oli juba kinni. See-eest on telk nüüd Pauluse kiriku juures püsti. Kena koht! Olen rahul! :)

Vahepeal jäi nüüd kahjuks Kanada trio Genticorum nägemata, aga loodan seda laupäeval näha, koos Kiisuga! ;)
Nüüd aga tänaseid viimaseid esinejaid nautima - Frigg ja Oort. Ja kui jõuab, siis veel ka Oi Las Saku telgis, mis peaks kestma kella 3ni. Ilmast nii palju, et folk oli kohe nagu tellinud ilusa ilma tänaseks. Nüüd on aga juba jahedam...


kell 23:57
Istun ja ootan Oorti esinemist. Tundub, et tuleb külm öö. Loodan, et ei ole siiski külm magada...aga eks näis.
Frigg oli vaatamist väärt. Oma võimsate ja kiirete viiulimängudega meenutas üht eelmise aasta ansamblit, millele jäi Frigg küll natuke alla, kuid oli siiski täna üks paremaid esinejaid.


kell 02:33
Millegipärast on jäänud mulle mulje, et Oort läheb iga aastaga kehvemaks. Esimese poole kontserti kohta võib öelda vaid "Igav". Lõpus päästsid aga kontserti mõned lood, eesotsas looga "Öised orjad". Aga võib-olla tuleb igavuse põhjust otsida hoopis sellest, et ma istusin, olin päevast veidi väsinud ja uni tikkus silma. Veljot ja Maarjat tabas nii suur uni, et nad läksid juba Oorti kontserti algusfaasis magama. Peale Oorti viisin pakihoiust spordikoti telki ära, mille ma enne avamist pakihoidu panin. Kui juba telgi juures olin, siis panin soojemalt riide ja pesin hambad. Saku telki jõudsin veidi enne kahte. Minu suureks üllatuseks oli rahvast väga vähe. Aga peale natukest Oi Las kontserti kuulamist ma enam ei imestanudki rahvaarvu üle. Ei olnud see Oi las midagi erilist. Meenutas kohati Zorbast. (Nüüd tagantjärele mõeldes arvan, et üks vähese rahvaarvu põhjus oli kindlasti veel see, et tegu oli siiski neljapäevaga ja paljudel inimestel oli tõenäoliselt ka reedel tööpäev.)
2:18 lõpetasin oma esimese päeva ja suundusin telgi poole. Kokkuvõtteks võib öelda, et suht tavaline folgi päev. Loodetavasti on järgmised päevad paremad. Eriti aga laupäev! ;) Tavaliselt ongi esimene päev igavam olnud.

Reede
kell 14:10
Ärkasin kell 12. Magades külm ei olnud, pigem harjumatult kõva.
Sõin Veljo ja Maarja kaasa võetud toitu. Muidu nad oleks ju pidanud rohkem ise sööma. :P
Ilm on täna jahedam. Päikest pole. Aga muidu hea, et vihma ei saja. Just algas tänane esimene kontsert - Ro:Toro + Karl Laanekask. Alguse järgi toatab tulla miskit head!kell 15:40
Hmm...ma oskan ikka hästi ära sõnuda. Esiteks tuli päike korraks välja, teiseks tuli mõni tiba vihma ja kolmandaks jättis kontsert, mida ma vaatama asusin, mind suht külmaks. Nii et lõpuks ma leidsin end hoopis Kultrahoovist ansamblit Sild kuulamas, mis meeldis mulle tunduvalt rohkem eelnevast. Mõtteis sõnusin ka selle ära, et tuttavaid olen vähe näinud. Praeguseks olen täna juba nelja tuttavat näinud, paari vaid eemalt, aga päev on veel pikk, nii et ehk õnnestub neid lähemalt trehvata.
Nüüdseks on mul ka mullitaja ostetud ning müüja suilt kostus mu ostu järel: "Täna on neid hulgim ostetud!" :) Lahe!
Appi, vihma hakkas jälle sadama...


kell 17:57
Raske on valida, kui esinevad 2 head bändi korraga. Nii tuli vlaida Virre+ ja Svjata Vatra vahel. Kuna Virret olen ennegi kuulnud ja tõenäoliselt kuulen veel, siis otsustasin teise kontserti kasuks. Ja ma ei kahetse oma otsust. Võiks öelda, et siiamaani parim esineja sel folgil. Tavaliselt loeb väga palju, kui loomulik laulja laval on ja kuidas ta publikuga sulandub. Uskuge mind, Svjata Vatra oli selles suhtes väga osav ja pani tänu sellele rahva ilma raskusteta endaga kaasa elama. Sai hüpatud ja kaasa lauldud isegi. :)
Nüüd ootan suure huviga Raud-Antsu esinemist, sest seal laulab minu ja mu venna üks hea tuttav.
ps! Ähvardab koguaeg sadama hakata, aga õnneks pole suuremat sadu tulnud siiani. (phui-phui-phui üle vasaku õla) :Pkell 20:05
Nunii, ikka sõnusin ära! Tund aega on juba nüüd vihma sadanud. Õnneks päästis Maarja antud vihmakeep mu riided suuremast vihmast. Aga seda et Raud-Ants oli sama hea nagu kahe aasta tagusel folgil. Mikrofonide heliga oli aga mingi jama, sest aeg-ajalt ei saanud aru sõnadest. Aga see oli väike mure. :)
Peale kontserti vahetasin ka laulja Marioniga paar sõna juttu ja nägin samas järjekorset tuttavat - Marioni sõbrannat ehk vana matkaselli Pillet. Tore on vanu tuttavaid kohata. Vahepeal helistas ka üks endine töökaaslane, täpsemalt öeldes isegi endine toakaaslane töölt - Viljar. Ta peaks ka nüüd folgil olema, nii et loodan tedagi veel näha. Aga juba homme loodan Kiisut näha! ;)
Nüüd aga Zorbas, kus laulab ja mängib pilli Astrid - veel üks teretuttav töö juurest.


kell 21:19
Zorbast nägin kahjuks ainult veerand tundi tänu määrdunud pükstele, mida ma läksin telki puhaste vastu vahetama. Sellest on mul paganama kahju, et ma Zorbast nii vähe nägin.
Puhtad ja kuivad riided seljas, läksin ma omadega hoopis Rohelise lava ette, kus esines Indigolapsed, mida vend mulle kiitis. Millegipärast venda ma aga seal ei näinud...
Pagan! Hea tõmmekas! Vend helistas just ja ütles, et need ei olnudki Indigolapsed, et nad esinesid ära juba. Irw.
Edasi läksin Kiisu õe juurde sööma...

Laupäev
kell 12:06
Just siis, kui olin jõudnud sööma hakata, oskas Kiisu mind meeldivalt üllatada. Nimelt tuli ta oma õega juba eile õhtul Viljandisse, mitte bussiga täna hommikul.
Kõht täis, seadsin sammud Kirsimäele, kus esines Rootsi ansambel Ranarim - mõnus ja folgile sobiv muusika, aga väga vaimustusse ma ka ei sattunud. Ei hakanudki lisalugu kuulama, vaid läksin Kiisuga telki asju pakkima, sest möödunud ööl sain magada Kiisu õe kuti korteris, Kiisu kaisus. :) Ja uskuge, oli tõesti parem, kui üksi telgis. :P

Poole ühest öösel jõudsin Taani ansambli Phonix kontsertile - väga hea! Rõõmus ja positiivne muusika. Meenub, kuidas trummar paljaste kätega väga osavalt trummeldas. Lahe!
Peale väga head kontserti läksin kuulama juba teatud headuses Untsakaid. Väga kaua ma aga neid ei kuulanud, sest tahtsin teada, mida Austraaliast pärit Amananska endast kujutab. Enne esinemist tõotas tulla midagi huvitavat ja omapärast. Omapärane oligi, aga mitte huvitav. Võiks öelda isegi, et igavaim asi nende nelja aasta jooksul, mis ma folgil käinud olen. Kui enne ei olnud mõnel und silmis, siis selle esineja ajal tuli kindlasti. Lootsin veel, et ehk peale paari lugu asi muutub, aga ei...
Magama jõudsin kell 3 öösel.
Ärkasin täna koos Kiisuga kell 11. Ja nüüd sööma. :)


kell 13:53
Nüüd aga olen täna esimese kontserti ootusärevuses, milleks on Genticorum Kanadast.

kell 19:00
Genticorum oli lõbus algus hommikuks. Senimaani tänase päeva parim... :P Kiisu ütles, et täpselt tema maitse.
Edasi liikusime Kiisuga Kirsimäele, kus hakkas esinema VLÜ. Ei mäletagi, millal VLÜ'd viimati nägin. On teised folgile viimasel
ajal suht harva jõudnud. Imestusväärt oli publiku rohkus, mis lõpuks Kirsimäele kogunes. Sai lõpuks ka veidi koos Kiisuga tantsitud ja VLÜ sobib tantsimiseks väga hästi.
Ilm on siiamaani olnud väga heitlik. Kord sajab vihma, kord paistab päike ja seda väga lühikest aega kummagi loodusnähtuse poolt.
Nüüd aga kuulame Iirimaa ansamblit Liadan. Iiri muusika on alati mulle meelejärgi olnud, nii et võite kolm korda arvata vaid, kas Liadan on hea või mitte.kell 19:03
Seda unustasin mainida, et vahepeal sai Kiisuga mullitajatega mulle puhuda ja rahvast lõbustada, eelkõige lapsi. :)

kell 20:41
Vahepeal käisime Kiisuga ringi ja nägime Kiisu õde oma kutiga ning Kiisu ema ja kasuisa. Üldiselt on minul aga tuttavate lugemine sassi läinud, sest kahel viimasel päeval olen näinud neid väga palju. Lugemine läks sassi eile õhtul juba. Eriti tore on näha aga folgil tuttavaid, kes on folgil esimest korda.
Korraks sai käidud ka hispaanlasi vaatamas - Eliseo Parraga eesotsas, aga midagi erilist see ei pakkunud ei mulle ega Kiisule ja läksime hoopis sööma.


Pühapäev
kell 12:22

Kui eelmine aasta ma ei jõudnudki Vägilaste kontsertile, siis sel aastal läksin kohe varem kohale. Kiisu ootas, et tuleb väga hea kontsert. Ja oligi, peaaegu. Nimelt esinesid Vägilased koos Väike Helleroga ja nagu ma neljapäeval mainisin, jättis Väike Hellero siis mind täiesti külmaks. Oleks Vägilased üksi oma vägitegusid laval teinud, oleks kontsert palju nauditavam olnud. Lahe oli aga see, et kui Vägilased kontsertiga lõpetasid, laulis osa inimesi ikka edasi ja ikka Vägilaste laulu.
Peale Vägilasi suundusime kõrvale mäele Kirsimäele Ungarist pärit Besh o drom'i kuulama. Kui paar esimest lugu olid head, siis vahepeale tuli mingi väga kahtlane lugu ja me tulime Kiisuga tulema, sest me olime kõigele lisaks väsinud. Peale väikest puhkepausi jõudsime kolmanda päeva viimasele kontsertile, mis toimus Saku telgis ehk ööklubis ja esinejaks oli Eesti oma ansambel Nikns Suns. Tegu uute tegijatega folgil ning mulle jätsid suht hea mulje. Kiisule aga kahjuks nii palju ei meeldinud kui mulle ja lis
aks oli Kiisu väga väsinud ning oleks hea meelega seistes mu õlale magama parem jäänud. Poole kontserti peal mõtlesin Kiisu piinad lõpetada ja suundusime magama. Aga olgem ausad - 3 päeva folki olid ka minu jalad päris pehmeks teinud. :)
Nüüd aga hakkab uni vaikselt kaduma, nii et oleks aeg tõusta ja särada, sest ees on veel üks folgipäev koos Kiisuga ja sellised esinejad nagu Zetod, Minu Isa Oli Ausus Ise ning Zorbas. Juhhei! :)


kell 21:58
Kõht täis, läksime Kiisuga telki kokku panema. Samal ajal kostus kõrvu midagi, mida ma polnud varem folgi ajal kuulnudki - müristamine. Õnneks saime telgi enne vihma kokku, aga teel esimesele kontsertile hakkas nii tugevasti sadama, et otsustasime minna Kiisu õe vihmavarju järele. Kui katus pea kohal lõpuks oli, olime aga lootusetult läbimärjad ja läks riiete vahetamiseks. Samal ajal tegi ilmavana aga sellise viguri, et lasi hunniku rahet taevast alla. Hea, et me sel ajal õues siis polnud. :)
Õnneks, nagu äikesevihmad ikka, läks seegi vihmapilv ruttu üle ja taevas säras taas päike.
Küll väikese hilinemisega, aga siiski, jõudsime Zetode kontsertile. Ja mis seal salata. Zetod jätsid seekord veel parema mulje kui neljapäeval, osalt seda vist ka sellepärast, et sai kõvasti kaasa elatud koos Kiisu, venna ja Maarjaga... neljapäeval olin aga üksi.
Pärast kontserti läksime Kiisuga viimaseid kodinaid autosse viima. Seejärel tegin aga oma "folgi ostu". Nimelt ostsin selle Filska plaadi ära, millest neljapäevases sissekandes mainisin. Seega saan kodus edasi folkida. ;) Muuseas oli see
minu esimene CD-plaat üldse, mille folgilt ostnud olen.
Kella 16ks sättisin end Kaevumäele, kus hakkas esinema Minu Isa Oli Ausus Ise. Varemgi folgil rahvast naerutanud ansamblit (ansambel on nende paarisklounide kohta vist vale öelda, aga midagi paremat ei mõelnud ka välja) nägin mina isiklikult aga esimest korda. Ja tõesti-tõesti - andekad tüübid! :) Mõned nende naljad on siiani meeles ja no laulusõnadest ma parem ei räägigi. Tore oli seegi, et lisaks Kiisule olid ka tema ema, vanaema ja õde oma kutiga seal kontsertil. Ja ei tohi ka vihmavana mainimata jätta, kes lõpuloo ajaks ikka kohale jõudis. :)
Peale lõbusat kontserti kinnitasime keha Kiisuga ja ees ootas minu jaoks folgi viimane kontsert - Zorbas. Zorbast kuulsin ka reedel natuke, aga nii head ansamblit pole patt ka teist korda kuulata. Tore oli see, et rahvas tegi ühistantse eesotsas Küprose bändi Oi Las liikmetega. Kahjuks päris lõpuni ei näinud selgi korral Zorbast, sest oli vaja ka autoga Tallinnasse sõita.
Ja siin ma olengi - autos, mis sõidab Tallinna poole, eemale Viljandist, folgi südamest.
Ohkan sügavalt ja jään juba põnevusega järgmist folki ootama. Ja Kiisu ootab ka! :) Muuseas, see oli Kiisugi jaoks esimene folk, millest ta aktiivselt osa võttis.
Järgmise Viljandi Pärimusmuusika Festivalini!


***

PS! See oli nüüd raudselt mu blogi ajaloo pikim sissekanne, nii et tublid, kes läbi lugesid! Pildid lisan ka sissekandele ja albumisse ükskord, kui aega saan, nii et hoidke silmad lahti. ;)


Sildid: